Lecznicze właściwości herbaty

Opublikowano: 24 sierpnia 2016

Lecznicze właściwości herbaty znane są już od czasów starożytnych. Na przykład herbata zielona przed wiekami stosowana była tradycyjnie jako lekarstwo.

Lecznicze właściwości herbaty znane są już od czasów starożytnych. Zielona herbata przed wiekami stosowana była tradycyjnie jako lekarstwo – głównie w Chinach, Japonii, Indiach i Tajlandii. W dodatku: uniwersalne. Pomagać miała na wszystko: od tamowania krwawień, przez gorączki czy dolegliwości trawienne. W ciągu setek lat swoją leczniczą moc potwierdziły również inne jej rodzaje.

W herbacie siła

Herbata – jako napój powstający z liści i pąków wybranych roślin herbacianych – poszczycić może się korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Działa doraźnie, dzięki zawartej w niej teinie, stymulując ośrodkowy układ nerwowy. Usuwa zmęczenie, pobudza do działania, poprawia nastrój i koncentrację, wyostrza zmysły i polepsza pamięć roboczą. Spożywana w trakcie dnia pracy zwiększa więc naszą efektywność i skutecznie pomaga uporać się z obowiązkami.

Zdrowie w filiżance

Pita regularnie ma działanie jeszcze szersze. Dobrze wpływa przede wszystkim na układ krążenia. Obniża ciśnienie, wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje powstawanie zakrzepów krwi, a przez to ogranicza ryzyko pojawienia się chorób serca. Równie pozytywny wpływ ma na układ trawienny.

Przez to, że hamuje rozwijanie się bakterii w układzie pokarmowym i stymuluje wydzielanie przez niego soków trawiennych, poprawia proces przemiany materii. Metabolizm przyspiesza w szczególności zielona herbata, która polecana jest wszystkim osobom odchudzającym się. W spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej pomocny może być również czerwony napar.

Herbaciany eliksir

Zawarte w herbacie garbniki (organiczne związki chemiczne), które wydzielają się przede wszystkim w trakcie długiego parzenia napoju, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Podobnie pozytywny wpływ mają także flawonoidy, charakteryzujące się działaniem antyoksydacyjnym, czyli przeciwutleniającym. Pozwalają usunąć z naszego organizmu wolne rodniki, które w nadmiarze są szkodliwe – mogą przyczynić się do powstawania raka i innych chorób cywilizacyjnych, np. miażdżycy.

Jednocześnie niszczą włókna kolagenowe i elastynowe skóry, przez co staje się ona podatna na podrażnienia i zmarszczki. Bogata w polifenole (przeciwutleniacze) biała herbata, ze względu na ich właściwości, nazywana jest przez to „eliksirem młodości”, odmładzająco działa też herbata zielona.

Więcej zdrowia!

To wciąż nie wszystkie prozdrowotne walory herbaty: zawarty w niej fluor pomaga chronić zęby przed próchnicą (pod warunkiem, że napoju dodatkowo nie słodzimy!). Witaminy, sole mineralne i mikroelementy wzmacniają naszą odporność.

Zielona herbata przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu (m.in. przez pobudzanie funkcjonowania pęcherza moczowego), zatem działa oczyszczająco. Napar biały polecany jest osobom w stresie – łagodzi napięcia i uspokaja, z kolei czerwona herbata poprawia pamięć, koncentrację i nastrój.

Niezależnie więc od tego, którą z herbat wybierzemy, będzie to wybór dobry. Na pewno dla naszego zdrowia!

Więcej o właściwościach herbat na stronie www.herbata.info.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *