Krew w stolcu? Trzeba to pilnie sprawdzić!

Opublikowano: 18 listopada 2017

Krew w stolcu może pochodzić z krwawienia z różnych części przewodu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, aż po odbyt. Wygląd i kolor kału pozwoli lekarzowi zdiagnozować określone schorzenie. Nie odkładaj wizyty u specjalisty w nieskończoność, lepiej zacząć się leczyć od razu.

Przyczyny obecności krwi w stolcu

Najczęstszym powodem są:

  • żylaki odbytu (w tym hemoroidy pojawiające się po porodzie),
  • szczelina odbytu,
  • nowotwór jelita grubego,
  • zmiany zapalne jelita,
  • urazy,
  • zmiany naczyniowe śluzówki.

Jeśli wraz z krwią w kale pojawi się silny i nagły ból brzucha, mogą to być zwiastuny ostrego krwawienia w przewodzie pokarmowym (np. z wrzodu trawiennego), jest to sytuacja groźna, czasem nawet zagrażająca życiu. Podobnie jest w przypadku wymiotów z domieszką krwi jasnej lub ciemnej – wtedy również należy szybko zgłosić się do lekarza. W kolei stolec zmienia kształt na wydłużony i cienki (tzw. ołówkowaty) wówczas, kiedy światło jelita jest zwężone przez guz nowotworowy. Warto zrobić także test na obecność krwi utajonej w stolcu – można taki łatwo nabyć w aptece. Wejdź na stronę www.orsalit.pl i dowiedz się więcej o obecności krwi w stolcu.

Hemoroidy

Najczęściej występującym schorzeniem związanym z krwią w stolcu są żylaki odbytu. To nieprawidłowo powiększone sploty naczyniowe, swędzące i sprawiające często uporczywy ból. Gdy ulegają uszkodzeniom, krwawią. W zależności od stopnia zaawansowania guzków krwawniczych lekarz wdraża odpowiednią terapię – czasami istnieje wskazanie do leczenia chirurgicznego. Na hemoroidy w łagodnej formie dość skutecznie pomagają doustne leki dostępne bez recepty, które uszczelniają i stabilizują naczynia żylne. Można również stosować także doodbytnicze czopki i maści działające m.in. przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Przy hemoroidach istotna jest także zmiana trybu życia na mniej siedzący. Bardzo wskazany jest dodatkowy ruch na świeżym powietrzu oraz wprowadzenie dużej ilości błonnika do diety.

Przeczytaj także –  Krew w kale dziecka

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...