Menu
 • Menu
  Kielce

  Kielce – miasto, które wyrosło z przemysłu

  Tradycje przemysłowe miasta Kielce i regionu sięgają wielu wieków. Na rozwój przemysłu lokalnego miały wpływ przede wszystkim położenie oraz dostępność bogatych złóż surowców mineralnych. Niebagatelną rolę w tym odegrał też fakt, że tereny te były częścią okręgów przemysłowych.

   

  O potędze przemysłowej kielecczyzny stanowiły przed laty okręgi przemysłowe, które tam utworzono. Pierwszym z nich był Staropolski Okręg Przemysłowy (Zagłębie Przemysłowe) – najstarszy w Polsce i największy w ówczesnej Rzeczpospolitej, rozwijający przemysł metalurgiczny, transportowy, maszynowy, budowlany i ceramiki szlachetnej. W oparciu o jego tradycje w 1816 r. Stanisław Staszic utworzył w Kielcach Szkołę Akademiczno-Górniczą – pierwszą wyższą uczelnię techniczną w kraju. Powstanie COP-u było pokłosiem tych wydarzeń, ale już w okresie II RP. Wtedy w południowej i centralnej Polsce rozwijał się przemysł ciężki, a powstanie prężnych okręgów przemysłowych stanowiło ogromny impuls rozwoju miasta Kielce.

  Kielce

  Dziś lokalną gospodarkę regionu kieleckiego budują firmy z sektora materiałów budowlanych, wykorzystujące bogactwo surowców mineralnych (Dyckerhoff, LafargeHolcim, Keller Polska, Trzuskawica SA, Lhoist Bukowa). W sektorze produkcji działa NSK Bearings, specjalizujący się w wytwarzaniu łożysk. Kielecki oddział powstał na bazie Fabryki Łożysk Tocznych „Iskra”. W branży maszynowej istotnym graczem jest SHL Production, która opiera swój rozwój na dorobku Zakładów Wyrobów Metalowych SHL. W XX w. powstawały tu słynne motocykle SHL oraz popularne pralki Frania. Firma produkowała także kuchnie polowe i nadbudowy na podwoziach samochodów Jelcz i Star.

  W okresie międzywojennym Huta Ludwików, bo taką nazwę nosił zakład, produkowała wyposażenie dla Wojska Polskiego i broń, w tym słynne szable kawaleryjskie wz 34. Ciekawostką jest, iż to właśnie tak zrodził się przydomek „scyzoryki” na określenie kielczan. Obecnie SHL Production świadczy inne usługi, m.in. obróbki metalu. W Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym działają producenci specjalistycznych pojazdów. KH-Kipper z Kajetanowa (zabudowy samochodów ciężarowych), Stolarczyk (samochody ratowniczo-gaśnicze), zaawansowana technologicznie Moto-Truck (zabudowy pożarnicze), Stokota (belgijski producent cystern) oraz Gervasi (włoski producent wywrotek i naczep) i Aebi Shmidt (rozwiązania techniczne w zakresie oczyszczania i odśnieżania).

  Nawiązując do wielowiekowej tradycji rozwoju przemysłu w Kielcach, obecnie powstaje w nich nowoczesna instytucja edukacji zawodowej, która będzie miejscem do praktycznej nauki zawodu – Centrum Kształcenia Praktycznego. Celem jego działalności będzie wykształcenie wykwalifikowanej kadry dla branży metalowo-odlewniczej, informatycznej, elektrycznej i elektronicznej. Największą wartością ośrodka będą nowoczesne pracownie do praktycznej nauki zawodu, wyposażone kompleksowo w maszyny i urządzenia, na jakich prowadzona jest działalność produkcyjna w przedsiębiorstwach.

  Kielce

  W założeniach CKP postawi na współpracę z przedsiębiorcami w tworzeniu procesu kształcenia. Zostaną oni zaangażowani w edukację młodzieży jako mistrzowie i instruktorzy nauki zawodu. W CKP obowiązywać będzie dualny model kształcenia – nauka odbywać się będzie w placówce i bezpośrednio na stanowisku pracy.

  Kielce czczą swoje tradycje przemysłowe m.in. za sprawą konkursu Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jest on organizowany cyklicznie z inicjatywy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Kegionów w Kielcach. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://pl-pl.facebook.com/LaurCOP/.

  Fot. Urząd Miasta Kielce

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *