Kaszel mokry – jak sobie z nim radzić?

Opublikowano: 25 sierpnia 2016

W przeciwieństwie do kaszlu suchego, mokry charakteryzuje się tym, że powoduje wyrzucenie z dróg oddechowych zalegającej w nich wydzieliny. Czasami jednak odkrztuszanie może być uporczywe i wtedy warto sięgnąć po tabletki przeciwkaszlowe.

Kaszel jest jedną z najistotniejszych reakcji obronnych naszego organizmu. Choć jest duszący i męczący, to jest niezbędny, ponieważ odkrztuszając, pozbywamy się z dróg oddechowych groźnych bakterii. Bez kaszlu pył i kurz mogłyby też swobodnie przedostawać się do płuc i – zalegając w nich – tworzyć idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Kaszel pomaga więc oczyszczać płuca i drogi oddechowe z wydzieliny, ciał obcych i innych substancji drażniących. Jest także bardzo ważnym objawem choroby.

Jakie są przyczyny kaszlu?

Kaszel może skazywać na różne dolegliwości – określić ją pomaga wygląd wydzieliny. Żółta lub zielonkawa plwocina o charakterze ropnym może wskazywać na zapalenie zatok, oskrzeli albo płuc. W przypadku podrażnienia śluzówki wydzielina może być zabarwiona na czerwono, a w przebiegu gruźlicy – wystąpić krwioplucie. Najczęściej jednak mokry kaszel występuje jako objaw przeziębienia albo grypy. Wówczas organizm próbuje się oczyścić z zalegającego w płucach albo ściekającego po tylnej ściance gardła śluzu. Dochodzi do odkrztuszania, który odczuwamy jako mokry kaszel.

Jak leczyć uporczywy kaszel?

Mokry kaszel jest bardzo uciążliwy i nieprzyjemny: zalegająca wydzielina powoduje duszności, a, z kolei, odkrztuszaniu towarzyszy uczucie odrywania się czegoś od ścianek dróg oddechowych. Dlatego, aby załagodzić objaw i przyspieszyć proces oczyszczania układu oddechowego, konieczne jest zażycie syropu lub tabletki na uporczywy kaszel. To są środki, które mają działanie wykrztuśne i mukolityczne – zmniejszają lepkość śluzu, ułatwiając jego odkrztuszanie oraz pobudzają do kaszlu.

Niektóre leki przeciwkaszlowe jak tabletki Mucosolvan) zawierają też substancję czynną o nazwie ambroksol. Wzmacnia ona ruch rzęsek, małych włosków wyściełających tchawicę i oskrzela, oraz nasila czynność wydzielniczą oskrzeli, dzięki czemu wydzielina jest skuteczniej usuwana z dróg oddechowych. Dodatkowo ambroksol pobudza produkcję surfaktanu, czyli substancji, która wspomaga oczyszczanie układu oddechowego, dzięki czemu eliminowane są drobnoustroje i zwalczane infekcje w oskrzelach.

Inne sposoby na mokry kaszel

Równocześnie ze zażywaniem tabletek na uporczywy kaszel, można zastosować także domowe sposoby na nieprzyjemny objaw. W pierwszej kolejności konieczne jest nawadnianie organizmu – przy mokrym kaszlu należy wypijać do 2-3 litrów płynów dziennie. Pozwalają one upłynnić wydzielinę i uczynić objaw mniej dokuczliwym. Wskazane są również inhalacje przy użyciu środków rozrzedzających śluz i rozszerzających drogi oddechowe.

Pomocne są zwłaszcza opary rozcieńczonych wrzątkiem olejków eterycznych: eukaliptusowego, miętowego, mentolowego. Substancję wystarczy wlać do miski i pochylić się nad nią, nakrywając głowę kocem lub ręcznikiem. Sposób ten jest polecany zwłaszcza dzieciom, w wypadku których inhalacje odbywają się przy użyciu specjalnego inhalatora. Na noc warto zrobić także nacieranie klatki piersiowej maścią rozgrzewającą i wykonać oklepywanie pleców, które pobudzi do ruchu śluz w drogach oddechowych i usprawni odkrztuszanie.

Warto też pamiętać, by kaszlu nie zaniedbywać i nie bagatelizować. Jest on bowiem nie tylko nieprzyjemny, ale może być też groźny – nieleczony potrafi bowiem pogorszyć stan zdrowia i przyczynić się do rozwoju infekcji w drogach oddechowych.

Udostępnij ten post:



  • Mira pisze:

    Ja i na mokry i na suchy pije ten sam syrop. Dicotuss był przepisany mojemu dziecku,ale raz w nocy mnie kaszel obudził i nic innego nie miałam. Po wypiciu dosyć szybko przeszło i mogłam spać dalej. Fajnie że ma naturalny skład więc nie martwię się że coś zaszkodzi

  • Monika Platek pisze:

    Sok z cebuli. Kroimy cebulę do słoika i sypiemy cukier. Rano mamy gotowy syrop.

  • Wojtek Hermaciński pisze:

    W pierwszej kolejności konieczne jest nawadnianie organizmu – przy mokrym kaszlu należy wypijać do 2-3 litrów płynów dziennie. Pozwalają one upłynnić wydzielinę i uczynić objaw mniej dokuczliwym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści