Spirometria

Spirometria – kaszel, duszności, sprawdź kiedy ją wykonać

Opublikowano: 17 lutego 2017

Choroby układu oddechowego bardzo często nie dają wyraźnych sygnałów. Nierzadko zbliżone są do symptomów wskazujących na schorzenia układu naczyniowo-sercowego. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i skłonić do przeprowadzenia spirometrii. Spirometria jest bezbolesnym i bezinwazyjnym badaniem pozwalającym ocenić pracę oraz pojemność płuc.

Wykonywana jest w celach diagnostycznych pod kątem chorób układu oddechowego. Warto jednak mieć świadomość, że spirometria może służyć także monitorowaniu leczenia, a nawet orzecznictwu o stanie zdrowia.

Spirometria – wskazania diagnostyczne

Istnieje szeroka grupa wskazań diagnostycznych do przeprowadzenia spirometrii.

  • Ocena czynności układu oddechowego

Spirometria pozwala ocenić pracę układu oddechowego w przypadku występowania takich objawów, jak: świsty, kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej, odkrztuszanie, nieprawidłowe dźwięki oddechowe, wydłużenie fazy wydechu, sinica, deformacje klatki piersiowej.

Ponadto badanie przeprowadzane jest w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w zleconych badaniach dodatkowych, np. radiologicznych klatki piersiowej.

  • Badania przesiewowe u osób z czynnikami ryzyka

Spirometria przeprowadzana jest u pacjentów, którzy należą do grupy ryzyka zachorowań na schorzenia układu oddechowego. Jeżeli jesteś palaczem tytoniu (obecnym lub byłym z łączną ekspozycją na dym tytoniowy wynoszącą ponad 10 paczkolat), biernym palaczem tytoniu oraz praca naraża Cię na stałą ekspozycję na pyły i gazy, warto wykonać to badanie.

  • Ocena stanu czynności układu oddechowego przed rozpoczęciem forsownej aktywności fizycznej

Spirometria zalecana jest również w przypadku osób, które czują się dobrze i nie mają żadnych widocznych objawów ze strony układu oddechowego, ale chcą rozpocząć intensywną aktywność fizyczną. Badanie pozwala określić wydolność płuc, zapobiegając  wielu poważnym schorzeniom oraz wykrywając bezobjawowe nieprawidłowości.

Spirometria pozwala na monitorowanie leczenia

Spirometria jest badaniem, dzięki któremu można monitorować przebieg i skuteczność leczenia: lekami rozkurczającymi oskrzela, kortykosteroidami (w przypadku astmy i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc), antybiotykami podawanymi w mukowiscydozie.

Ponadto badaniu regularnie poddaje się osoby narażone na działanie zawodowych czynników toksycznych w celu kontroli czynności układu oddechowego. Pozwala to na szybkie podjęcie leczenia w razie wykrycia nieprawidłowości.

Spirometria a orzecznictwo o stanie zdrowia

Wskazaniem do przeprowadzenia spirometrii jest również orzecznictwo dające informację o stanie zdrowia pacjenta. Badanie dotyczy osób, w stosunku do których przeprowadza się ocenę niezdolności do pracy, ocenę stopnia niepełnosprawności, ocenę czynności układu oddechowego do celów ubezpieczeniowych, itp.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...