zdolność kredytowa

Kalkulatory zdolności kredytowej – hit czy kit?

Opublikowano: 22 listopada 2017

Kalkulatory zdolności kredytowej to bardzo popularne narzędzia, pozwalające ocenić możliwość potencjalnego kredytobiorcy do spłaty zobowiązania. Proste w obsłudze, intuicyjne, uwzględniające różne czynniki składające się na zdolność kredytową – kalkulatory pojawiają się na wielu stronach internetowych i są chętnie wykorzystywane przez konsumentów. Czy są w pełni wiarygodne? Czy twoja zdolność kredytowa jest oceniana realnie?

Kalkulatory zdolności online – wygoda i użyteczność

Kalkulatory zdolności kredytowej uwzględniają wiele czynników – biorą pod uwagę między innymi dochód netto, sumę miesięcznych zobowiązań (w tym wysokość limitów na karcie kredytowej lub rachunku osobistym), wiek kredytobiorcy, liczbę osób w gospodarstwie domowym, miesięczne wydatki na utrzymanie, kwotę oraz cel kredytu, okres kredytowania, rodzaj umowy, okres zatrudnienia.

Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu muszą podać szczegółowe informacje, a każdy parametr może znacząco wpłynąć na uzyskany wynik. Kalkulatory dostępne są na wielu stronach internetowych, np. witrynach banków lub porównywarek kredytów i pozwalają uzyskać przybliżone informacje o zdolności kredytowej bez wychodzenia z domu. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, pozwalające na ocenę możliwości kredytobiorcy bez konieczności umawiania wizyty u doradcy finansowego.

Czy kalkulatory zdolności kredytowej są w pełni wiarygodne?

Narzędzia dostępne na stronach internetowych są z całą pewnością niezwykle pomocne, jednak nie można w 100% ufać informacjom, które podają. Jak podkreślają specjaliści, warto korzystać z nich wyłącznie w celach informacyjnych i na wszelki wypadek skonsultować się z doradcą. Dlaczego?

Wiele kalkulatorów zdolności kredytowej nie jest aktualizowanych na bieżąco. Ocena zdolności potencjalnego kredytobiorcy może być przekłamana. Warto pamiętać, że na zdolność kredytową składa się wiele czynników – nie tylko wysokość dochodów klienta. Również wpływa na to jego wiek, historia zadłużenia czy ilość zobowiązań, ale również rodzaj umowy, na podstawie której jest zatrudniony. Banki co jakiś czas zmieniają kryteria, od których uzależniona jest wysokość zdolności kredytowej. Banki łagodniej traktują np. freelancerów, a kalkulatory nie zawsze nadążają za zmianami.

Kalkulator zdolności kredytowej czy badanie przez pośrednika?

Chcesz uzyskać kredyt na samochód? A może podjąłeś ważną decyzję i planujesz złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy? Dostępne na stronach internetowych kalkulatory zdolności kredytowej mogą służyć w celach informacyjnych, jednak ostatecznie warto umówić się do doradcy kredytowego. Doświadczony specjalista doskonale orientuje się w aktualnych ofertach banków i pomoże wybrać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości. Wielu doradców pomaga uzyskać kredyt nawet osobom, które na pierwszy rzut oka nie mają wysokiej zdolności – dotyczy to np. klientów posiadających negatywną historię kredytową.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem: dobrekredytowanie.pl

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...