rekonstrukcja piersi

Jak przebiega rekonstrukcja piersi i ile kosztuje?

Opublikowano: 11 lipca 2016

Budowanie świadomości społeczeństwa oraz zakrojona na szeroką skalę akcja propagująca profilaktykę raka piersi wydają się być niewystarczające, skoro rocznie w naszym kraju na tę chorobę zapada około 15 tysięcy kobiet. Od lat najczęstszą i niezmienną przyczyną mastektomii, czyli amputacji piersi jest zbyt późne zdiagnozowanie choroby nowotworowej. Na szczęście rozwój medycyny pozwala dziś kobietom ograniczyć traumatyczne przeżycia i powrót do normalnego życia dzięki zabiegom takim, jak rekonstrukcja piersi.

Cel i przyczyny odtworzenia piersi

Operacja ma za zadanie przywrócić kobiecie w miarę kształt i budowę biustu sprzed amputacji. Z założenia obie piersi mają być identyczne, gdy pacjentka pozostaje w bieliźnie. Często zdrowa pierś również zostaje poddana plastyce, by upodobnić ją do rekonstruowanej.

Dla wielu pań jest to początek nowego życia, pokonanie nowotworu, chęć zerwania ze wspomnieniami o chorobie, dla innych wciąż walczących z rakiem, operacja ma znaczący wpływ na stan psychiczny, poprawia samopoczucie, dodaje optymizmu i wiary w wyleczenie. Są też kobiety decydujące się na rekonstrukcję gruczołu piersiowego w obawie przed uszkodzeniem w przyszłości nierównomiernie obciążonego kręgosłupa.

Refundacja kosztów zabiegu rekonstrukcji piersi

Ze względu na dość wysokie koszty operacji odtwórczej, zaledwie 15% pacjentek po mastektomii decyduje się na rekonstrukcję piersi. NFZ refunduje koszt najprostszych implantów silikonowych, do droższych protez dopłaca kwotę 250 zł. Każda operacja w zależności od jej zakresu, sposobu rekonstrukcji, stosowanych wypełnień i protez wiąże się z różnymi kosztami. Standardowo przedział cenowy to 9- 12 tys. złotych. Kwota ta wzrasta do 20 000 zł, gdy pacjentka życzy sobie odtworzenie mięśnia piersiowego.

Metody operacji

Wraz z rozwojem medycyny plastycznej, lekarze dążą do sposobów jak najmniej inwazyjnych, ograniczających liczbę zabiegów, traumę i cierpienie pacjentek. Coraz częściej proces rekonstrukcji piersi odbywa się w czasie mastektomii. Kobieta wybudzając się po operacji nie jest narażona na widok swego ciała pozbawionego jednej z piersi. Zdarza się jednak, że rekonstrukcja ma miejsce nawet kilka lat po amputacji.

Podstawowym kryterium decydującym o tym, kto, kiedy i jaką metodą może być operowany jest kondycja pacjentki, planowana lub przebyta radio- i chemioterapia, stan tkanek i mięśni. Sposobem na dobranie optymalnego leczenia jest dla każdej pacjentki konsultacja lekarska, podczas której ona sama bierze aktywny udział w planowaniu zabiegu.

Najczęstszą metodą rekonstrukcji piersi jest zastosowanie rozprężaczy tkankowych, zwanych ekspanderami. W trakcie zabiegu, lekarz umieszcza w ciele pacjentki pustą torebkę, która regularnie (zazwyczaj raz w tygodniu) jest napełniana wodnym roztworem soli, aż osiągnie oczekiwany rozmiar i kształt. Skóra i tkanki pacjentki rozciągają się, wytwarzając w tym czasie miejsce na protezę. Zazwyczaj niezbędny jest kolejny zabieg, podczas którego lekarz usuwa ekspander, umieszczając w powstałej kieszonce wybrany wcześniej implant. Nowoczesne metody ograniczają liczbę operacji. Po osiągnięciu wymaganego rozmiaru, lekarz zaszywa miejsce, którym podawany był płyn i rozprężacz pozostaje na stałe w ciele pacjentki jako proteza piersi.

Według wielu osób najlepsze efekty daje stosowanie wypełnień pochodzących bezpośrednio z ciała pacjentki. Używa się w tym celu jej własnej tkanki tłuszczowej, lub dokonuje się przeszczepu mięśni pobieranych wraz ze skórą i tkanką tłuszczową z brzucha lub grzbietu. Taki mięsień jest przez lekarza odpowiednio formowany, by wiernie odzwierciedlał oszczędzoną pierś. Jeżeli pacjentka życzy sobie odtworzenia brodawki i otoczki, już 2 miesiące po rekonstrukcji można przystąpić do kolejnego zabiegu, który przybliży piersi bardziej anatomiczny wygląd.

Operacja i co dalej?

Tuż po rekonstrukcji pacjentka musi oszczędzać operowaną stronę ciała. Po wygojeniu tkanek należy stopniowo rozpoczynać rehabilitację, przywracając mięśniom pełną funkcjonalność. Przez pierwsze miesiące należy nosić specjalny biustonosz zakupiony w sklepie medycznym, następnie zlecić dobranie bielizny profesjonalnej brafitterce. Oczywiście stałym elementem naszego życia pozostają regularne wizyty kontrolne u onkologa.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rak piersi
Co roku 18 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka...
zabieg powiększania piersi
Na szczycie listy najczęściej wykonywanych zabiegów z zakres...
badania profilaktyczne
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z k...