jak leczyć zgagę

Jak NIE LECZYĆ zgagi?

Opublikowano: 3 maja 2018

Uporczywe palenie w przełyku i za mostkiem, które może obejmować nawet całą klatkę piersiową, kwaśne odbijanie i posmak w ustach – to objawy zgagi, które mogą całkowicie odebrać chęć do wszelkiego działania, być krępujące i męczące.

W dodatku nie zawsze zgaga mija sama po kilku godzinach, czasami trwa nawet kilka dni, a kwaśne soki żołądkowe na tyle podrażniają przełyk, że pojawia się chrypka, drapanie w gardle, a nawet jego ból, w skrajnych przypadkach zaś także napady astmatyczne. Nie podlega więc dyskusji fakt, że zgagę trzeba leczyć – ale leczyć właściwie.

Domowe metody leczenia zgagi – skuteczne czy nie?

Nie zawsze środki na zgagę znajdują się w domowej apteczce, dlatego wiele osób, gdy pojawi się u nich zgaga, próbuje się ratować domowymi metodami. Może się wydawać, że pomocne mogą być naturalne leki na niestrawność, kiedy zgaga powodowana jest na przykład przez spożycie tłustych pokarmów, zwykle jednak okazuje się, że o ile zioła, takie jak rumianek, dziurawiec czy mięta dobrze radzą sobie z wzdęciami czy bólem żołądka, to na zgagę nie pomagają. Więcej nawet, mięta na przykład może dodatkowo potęgować objawy, tak samo jak inne zioła na niestrawność, których działanie opiera się na zwiększaniu wydzielania soków żołądkowych, a przecież to właśnie obecność kwasu w przełyku wywołuje objawy zgagi. Trzeba więc szukać innych metod.

Picie dużych ilości wody, mające za zadanie rozrzedzić i zobojętnić kwas, może dać efekty tylko wtedy, jeśli zgaga jest mało nasilona, jednak nawet w takich przypadkach na ulgę trzeba czekać dłuższy czas. Zdecydowanie zaś nie warto pić mleka – jest to często polecany domowy sposób na zgagę, który jednak w dłuższej perspektywie pogarsza problem. Co prawda niedługo po wypiciu mleka można poczuć ulgę, szybko jednak okazuje się, że było to błędne posunięcie, gdyż w następnym etapie organizm zaczyna wydzielać jeszcze więcej soków żołądkowych.

Środki z apteki

W aptekach znaleźć można wiele środków na zgagę. Znajdują się wśród nich leki zawierające różne substancje i mające różne działanie. Do najczęściej spotykanych należą środki, które zobojętniają kwas żołądkowy. Problem z nimi polega jednak na tym, że te mające postać pastylek bądź zawiesiny farmaceutyki zwykle zażywa się nawet kilka razy dziennie. Zdecydowanie może to być uciążliwe, a także czasem niemożliwe, poza tym świadczy też o słabym działaniu produktów. Lepszym wyborem będzie więc środek, którego działanie opiera się na blokowaniu wydzielaniu kwasu żołądkowego, co zapewnia skuteczniejsze działanie. Poza tym, jeśli wybierze się produkt, który zawiera dużą dawkę substancji czynnej dającej taki efekt – pantoprazolu, można będzie zażywać tylko jedną tabletkę na dobę, mając pewność, że da ona pożądany skutek, co na pewno jest wygodniejsze.

Dodatkowo, jeśli chodzi o to, jak nie leczyć zgagi, można też powiedzieć, że nie powinno się leczyć jej na własną rękę, jeśli pojawia się ona bardzo często i jest nasilona. Wówczas, zamiast doraźnie zwalczać jej objawy, lepiej skonsultować się z lekarzem – przede wszystkim po to, by wykluczyć istnienie poważnych chorób, których zgaga może być symptomem.

O tym, jak leczyć zgagę, czytaj na stronie http://www.controloccontrol.pl/zgaga/leczenie-zgagi

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...