Ile pić podczas ciąży?

Opublikowano: 13 września 2016

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Uważasz na to co jesz, starasz się nie przemęczać… A czy pamiętasz o regularnym nawadnianiu organizmu? Co pijesz? Ile pić podczas ciąży?

Ile powinnam pić?

Każdy człowiek powinien przyjmować tyle płynów, ile traci. Dlatego im więcej się ruszasz, tym więcej powinnaś pić wody. Nie inaczej jest w ciąży – a nie zapominaj, że Twój organizm zużywa sporo wody na rozwój Twojego maleństwa!

W zwykłym stanie powinnaś codziennie przyjmować ok. 2,5 l na dobę. Eksperci uważają, że w ciąży ilość ta wzrasta o ok. 600-800 ml. Zdradzę Ci pewien sekret: możesz jej pić o wiele więcej, a na pewno Ci nie zaszkodzi!

Tym samym powinnaś wypijać nieco ponad 3 l. Pamiętaj jednak, że istnieją okoliczności, kiedy powinnaś pić dużo więcej, np. większa aktywność fizyczna czy upały na zewnątrz.

Co pić w czasie ciąży?

Pierwsza zasada: duuuuużo wody. Nic nie nawodni tak organizmów Twojego i dziecka jak woda, nawet najzdrowsze napary. Dlatego zawsze miej przy sobie butelkę wody. Spróbuj też wypracować nawyk sięgania po nią nie tylko w momencie, gdy odczuwasz pragnienie – jest to już sygnał, że w organizmie znajduje się zbyt mało płynów.

Uwaga – woda wodzie nie jest równa! Dla kobiet w ciąży zaleca się te niskozmineralizowane, w których suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/l.

Druga zasada: żadnego alkoholu. Słyszałaś, że jedno małe piwko nie zaszkodzi dziecku lub że odrobina wina wręcz pozytywnie wpływa na ciążę? To nieprawda! Alkohol przenika przez łożysko wprost do krwioobiegu dziecka, co może doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych.

Kobietom w ciąży raczej odradza się pijanie kawy, mocnej herbaty i słodkich napojów. Zamiast tego sięgnij po herbatki owocowe lub herbatę Rooibos, chude mleko i napoje mleczne (bez cukru!) czy soki warzywne i owocowe.

Dlaczego częste picie jest w ciąży tak ważne?

Woda pomoże Ci pokonywać ciążowe dolegliwości: zaparcia, nudności i wymioty. Przyspiesza procesy trawienne, pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu, reguluje też ciśnienie tętnicze krwi.

Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa pozytywnie jednak nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również pozwala na zdrowy rozwój Twojego dzidziusia. Organizm malucha składa się z wody – nawet w 93 procentach! W brzuchu także przebywa w wodzie (wody płodowe), więc stanowi ona jego naturalne środowisko.

Pamiętaj, żeby w czasie ciąży dbać nie tylko o nawodnienie organizmu, ale i o higienę intymną. Każda infekcja jest groźna dla Twojego malucha! Więcej informacji na ten temat szukaj na www.provag.pl.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *