Narodowy Test Słuchu

Głuchniemy na potęgę – Narodowy Test Słuchu

Opublikowano: 12 lipca 2017

Rozpoczęła się siódma edycja Narodowego Testu Słuchu. W najbliższych tygodniach specjalne mobilne laboratorium odwiedzi 30 miejscowości w Polsce. Ich mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań słuchu. Warto! Z ubiegłorocznych danych wynika, że prawie 40 proc. Polaków ma problemy ze słuchem!

Narodowy Test Słuchu jest największą w kraju kampanią społeczną dotyczącą profilaktyki chorób słuchu. Dotychczas z badań skorzystało 50 tys. osób. Wyniki są bardzo niepokojące, od 2011 roku odsetek osób z niedosłuchem wzrósł w skali kraju o 10 proc. W ubiegłym roku najgorsze wyniki były w Wielkopolsce, wadę słuchu stwierdzono tam u 54 proc. badanych, w Warszawie u 36 proc. Natomiast w najmniejszym miasteczku, do którego dotarł słuchobus – Bodzentyn w woj. świętokrzyskim, osób z niedosłuchem, które wzięły udział w badaniu jest 43 proc.

Dlaczego głuchniemy?

Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 roku wynika, że aż 13 mln Polaków jest zagrożonych hałasem, natomiast CBOS podaje, że 70 proc. ankietowanych narzeka na nadmierny hałas. Te dane nie są przesadzone, ponieważ okazuje się, że ubytek słuchu jest jedną z najczęstszych chorób zawodowych w Polsce. Słuch traci się powoli i niemal bezobjawowo, tylko wykonując systematycznie badania można ocenić w jakiej kondycji jest ten jeden z najważniejszych zmysłów człowieka.

Sam ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80-90 decybeli. Niekorzystnie działa też głośnie słuchanie muzyki ze słuchawek wewnątrzusznych, unikanie ochronników słuchu w pracy.

Warto wybrać się na badania, jeśli najbliżsi uważają, że za głośno ustawiasz radio i telewizor; gdy lepiej słyszysz rozmówcę mając z nim kontakt wzrokowy; kiedy masz kłopot w prowadzeniu rozmowy w miejscu publicznym.

Jak wygląda badanie w słuchobusie?

Badanie trwa około 15 minut. W tym czasie wykonywany jest test ecola w trakcie którego przez słuchawki podawany jest dźwięk o natężeniu 30dB, w częstotliwościach 500, 1000, 2000, 4000Hz. Dźwięk dociera na przemian do prawego i lewego ucha. Jeśli badany nie usłyszy wszystkich dźwięków, kierowany jest na badanie audiometryczne. Określa ono próg słyszenia, to właśnie na jego podstawie można określić stopień niedosłuchu.

Organizatorzy zapewniają, że po tym badaniu, pacjent kierowany jest na konsultację z protetykiem słuchu, który wyjaśnia w jakim stanie jest jego zmysł i radzi, jak o niego dbać.

Badania Narodowego Testu Słuchu potrwają trzy miesiące. Trasę słuchusu można sprawdzić na stronie http://sluchobus.pl. W 2016 roku mobilne laboratorium pokonało od lipca do września 10 tys. km.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści