Sauna dla zdrowia

Fakty i mity na temat saun

Opublikowano: 4 października 2017

Czy wizyty w saunie chronią przed nadciśnieniem? Pomagają leczyć grypę? Zapobiegają nagłej śmierci sercowej? Opinii na temat dobroczynnych i negatywnych działań sauny jest bardzo wiele, niektóre rozbieżne. Sauna dla zdrowia, a może działa negatywnie?

Jedno jest pewne: pobyt w saunie poprawia samopoczucie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

W Polsce sauna powszechnie kojarzy się z ośrodkami spa i klubami fitness na dobrym poziomie, stosunkowo rzadko budowana jest w prywatnych domach. Finowie, którzy ją rozpowszechnili, twierdzą, że oczyszcza ciało i umysł. A badania naukowe, potwierdzają ich teorie.

Sauna dla zdrowia

Sauna, wydaje się idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć infekcji i przeziębień. Ekstremalne zmiany temperatur, mobilizują układ odpornościowy. Z badań wynika, że osoby korzystające z sauny 10-krotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia. Zmienne w temperaturze prysznice to znakomity termomasaż dla naczyń krwionośnych skóry – gorący je rozszerza i rozluźnia mięśnie, zimny – zwęża. To doskonały trening uodparniający na zmiany pogody.

Ale uwaga! Korzystanie z sauny przy rozwiniętej już grypie, nic nie da, bo namnożony wirus, zdążył uszkodzić śluzówki. Immunolodzy radzą, aby nie korzystać z sauny od razu po wyleczeniu, ponieważ może dojść do spadku ciśnienia i w efekcie omdlenia.

Ciepło-zimno dobroczynnie wpływa także na choroby układu krążenia. Okazuje się, że już po kilkunastu zabiegach w saunie ciśnienie tętnicze wraca do normy, a pobudzenie krwiobiegu odżywia i oczyszcza komórki organizmu. Badania opublikowane jakiś czas temu w prestiżowym piśmie medycznym “JAMA” potwierdziły, że ryzyko zawałów serca spada u osób korzystających z sauny kilka razy w tygodniu, po kilkanaście minut. Osoby, które spędzały w saunie po 19 minut jednorazowo, o 52 proc. były mniej narażone na nagłe zatrzymanie krążenia w porównaniu do tych, którzy przebywali w niej mniej niż 11 minut.

Lekarze nazywają saunę tzw. ciepłolecznictwem. Reumatolodzy uważają, że zmniejsza napięcie mięśni, dlatego polecana jest po intensywnym wysiłku fizycznym, łagodzi też dolegliwości stawów i tkanek okołostawowych.

Kiedy intensywnie się pocimy, organizm oczyszcza się z toksyn. Zdaniem naukowców: godzina spędzona w saunie pomaga wydalić tyle toksyn z organizmu, ile nerki muszą wydalić przez dobę! Dodatkowo poprawia się przemiana materii, a więc sauna pomaga też w zachowaniu szczupłej sylwetki.

W saunie poprawia się nasze samopoczucie psychiczne, ponieważ wysoka temperatura stymuluje produkcję endorfin, hormonów szczęścia.

Do tego poprawia się wygląd skóry, szczególnie u osób cierpiących na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, czy jej rogowacenie.

Ten rodzaj relaksu nie jest wskazany dla osób cierpiących na trądzik różowaty, bo rozszerzanie naczyń potęguje defekt. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest też grzybica, nowotwory, jaskra. Jeśli ktoś leczy się na choroby przewlekłe, warto, aby poradził się swojego lekarza prowadzącego, czy terapia ciepłolecznictwem jest dla niego wskazana.

Udostępnij ten post:



  • Sławomir Gmaj pisze:

    Zacznę chodzić na saunę, gdyż jestem chory na łuszczycę i mam nadciśnienie czyli choroby na , które sauna pomaga.

  • Mieczysław z Koszalina pisze:

    Czy muszę się rozbierać wchodząc do sauny? Mogę być w kąpielówkach? Jadę do sanatorium i nie chcę wyjść na głupka. Mam 78 lat i nie jest to dla mnie komfortowa sytuacja

  • Marek klimaszewski pisze:

    Sauna to już chyba tylko w domu – baseny i siłownie pozamykane. Jak żyć panie premierze jak żyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...