domy modułowe

Domy modułowe – czym są i czy warto je budować?

Opublikowano: 7 lipca 2017

Budowa tradycyjnego domu to długotrwały proces. Najczęściej trwa około dwóch lat, choć niejednokrotnie prace przedłużają się o koleje lata. Alternatywą mogą być domy modułowe,  które składa się na placu budowy w kilka dni. Czym są domy modułowe oraz jakie zalety posiadają?

Dom powstały w fabryce

Przyzwyczailiśmy się do domów budowanych z cegieł, pustaków lub bloczków. To najpopularniejsza metoda wznoszenia budynków jednorodzinnych. Prefabrykacja kojarzy nam się nieodłącznie z wielką płytą, czyli blokami. Specyfika produkcji tych prefabrykatów w czasach PRL-u tworzyła wiele problemów, m.in. słabą izolację termiczną oraz akustyczną, słabą jakość oraz kiepskie spasowanie elementów.

Efektem były krzywe i pękające ściany oraz brak intymności w mieszkaniu. Dziś to już jednak przeszłość. Dom powstały w 80% w fabryce może być wysokiej jakości, a jego parametry spełnią obecne normy energetyczne. To jednak nie koniec zalet domów prefabrykowanych, o czym jest mowa w dalszej części artykułu.

Różne warianty

W zależności od ceny domu, możemy zdecydować się na różne warianty wyposażenia. Podstawą jest dom w stanie surowym otwartym, który następnie musimy wykończyć na własną rękę. To niekonieczne złe rozwiązanie, gdyż pozostawia dużą dowolność np. w wyborze elewacji lub stolarki okiennej. Dla tych, którzy chcą kompleksowych rozwiązań i zależy im na tempie prac, przewidziano domy modułowe z niemal pełnym wyposażeniem. Prefabrykaty te zawierają w sobie instalacje, elementy wykończenia, sanitariaty a nawet wnęki z szafami. Po przywiezieniu na budowę wystarczy je zainstalować, a powstały dom wyposażyć pozostałymi meblami.

Typowe moduły, czy pełna dowolność?

Pełna prefabrykacja to duże ułatwienie oraz przyspieszenie prac. Ponadto ma dużą zaletę, gdyż ściany powstają w idealnych warunkach, przez co nie są wilgotne lub przesuszone. Domy modułowe muszą być jednak w pewien sposób ustandaryzowane, co uniemożliwia zrealizowanie bardziej skomplikowanych lub indywidualnych projektów. Nie musi być to jednak wadą. Ostatnie lata pokazują, że coraz częstszym wyborem inwestorów są domy proste, minimalistyczne i nowoczesne, o kubistycznych kształtach. Powoli odchodzi się od udziwnionych wykuszy, alkierzy  i lukarn, czy trącących myszką dworków z kolumnami, na rzecz nieskomplikowanej, a przez to gustownej konstrukcji. W takich warunkach domy modułowe sprawdzą się idealnie.

Szybkość budowy

Fakt, że dom właściwie powstanie w fabryce, a na plac budowy dojeżdża w dużych segmentach, daje możliwość znacznie szybszego wybudowania budynku. Składa się go na wcześniej przygotowanych fundamentach, co trwa bardzo szybko i uniezależnia nas od warunków pogodowych oraz konieczności zachowania przerw pomiędzy mokrymi robotami. Prace te możemy prowadzić na trudnych gruntach, czyli tych podmokłych, skalistych lub bardzo stromych.

Dodatkową zaletą modułów jest przystosowanie do rozbudowy budynku o dodatkowe moduły, co pozwala na etapową rozbudowę domu w przyszłości. To doskonała alternatywa dla popularnego dziś trendy budowy zbyt dużych, niepraktycznych domów, aby były „na zaś”. W wielu przypadkach nadprogramowa przestrzeń pozostaje niewykorzystana i jedynie generuje dodatkowe koszty, np. ogrzewania.

Kiedy warto zdecydować się na dom modułowy?

Konstrukcje modułowe najczęściej wykorzystywane są do stawiania budynków użyteczności publicznej, np. biur oraz sklepów, lub do budowy niewielkich domków letniskowych, gdy priorytetem jest czas trwania robót. Nie oznacza to jednak, że nie możemy postawić w tej technologii pełnoprawnego, całorocznego domu.

Większość firm daje na domy modułowe wieloletnią (np. 25 lat) gwarancję, co sprawia, że inwestycja ta jest całkowicie bezpieczna. Co więcej, może okazać się ekonomiczna, gdyż krótki czas trwania prac eliminuje wiele nieprzewidzianych kosztów, które mają miejsce podczas tradycyjnej budowy. Przedłużające się prace budowlane mogą znacznie podnieść koszt inwestycji. Domy modułowe to trend w budownictwie, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Decydując się na budowę domu modułowego, najważniejszym warunkiem jest wybór odpowiedniego dostawcy oraz ekipy montażowej, wyspecjalizowanej w budownictwie szkieletowym. Podobnie jak w przypadku drewnianych domów szkieletowych, gwarantuje to wysoką jakość oraz trwałość budynku, a wszelkie błędy wynikające z braku kompetencji mogą być bardziej widoczne niż na tradycyjnych budowach.

Wraz z pojawieniem się większej liczby firm produkujących i montujących domy możemy podejrzewać, że w przyszłości będą poważną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. To niewątpliwie cieszy, gdyż budowa domu może wreszcie przestać kojarzyć się z wieloletnią udręką i doglądaniem inwestycji, co bywa dla inwestorów wielkim utrapieniem.

 


Jak zbudować domek na drzewie?

Udostępnij ten post:



  • Przemek pisze:

    Nowoczesne domy modułowe projektuje i wykonuje Polski producent – Firma Smart-Mod z Gdyni. Film przedstawiający jedną z realizacji: youtube.com/watch?v=ItZk4mOYIYk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
profile stalowe
Ocynkowane profile stalowe otwarte to materiał, który zyskuj...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...