dbać o protezę zębową

Jak dbać o protezę zębową?

Opublikowano: 15 listopada 2016

Dbanie o protezę zębową. W ciągu dnia na protezie zębowej zbierają się różnego rodzaju zabrudzenia – cząsteczki jedzenia, okruszki czy osady to wyłącznie niektóre z nich. Nie można zapomnieć również o wszelkich czynnikach mechanicznych, które mogłyby doprowadzić do ich zniszczenia. Co więc powinniśmy robić, aby utrzymać naszą protezę w czystości i dobrym stanie?

Dobór właściwego kleju do protez

Klej do protez to absolutna podstawa, pierwszy, a zarazem najważniejszy punkt w naszym zestawieniu właściwa pielęgnacja protezy. Związana może być ona między innymi ze stosowaniem odpowiedniego kleju, dzięki któremu przez cały czas używania będzie ona znajdowała się w jednym miejscu, bez irytujący obsunięć.

Klej do protez nie może być jednak wyłącznie trwały. Powinien również w jak najmniejszym stopniu absorbować nasze dziąsła. Warto decydować się na specjalne produkty, które w kontakcie ze śliną pęcznieją, dzięki czemu doskonale wypełniają wszelkie przerwy między protezą a dziąsłem – jest to istotne zwłaszcza w przypadku różnych problemów natury anatomicznej. Tego typu kleje występują również na rynku pod postacią proszku lub żelu przykład klejów do protez można sprawdzić tu https://www.apo-discounter.pl/higiena-jamy-ustnej-kleje-do-protez-c-265_303_1056.html.

Higiena protezy

Bez wątpienia niezwykle ważne jest również to, aby utrzymywać protezę zębową w czystości. Wiele osób na noc wrzuca ją do szklaki z wodą, co nie zawsze okaże się dobrym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że woda może doprowadzić do rozwoju na akrylowej powierzchni szczęki różnego rodzaju grzybów i bakterii. Wszystko to sprawia, że warto przechowywać ją w miejscach suchych – na przykład dobrze zamkniętych pojemnikach.

Czym myć protezę? Zalecane jest stosowanie specjalnych tabletek czyszczących, które doskonale dezynfekują sztuczne zęby. Nie powinno robić się tego jednak zbyt często. W między czasie warto użyć zwykłego mydła i szczoteczki – nie warto decydować się na standardową pastę do zębów, ponieważ sprawi, że powierzchnia protezy stanie się porowata, to zaś zwiększy jej podatność na zabrudzenia.

Chcąc natomiast uchronić się przed różnego rodzaju stanami zapalnymi dziąseł i błony śluzowej, warto regularnie płukać usta płynem stomatologicznym. Protezę natomiast ściągajmy na noc – nie powinniśmy mieć jej bowiem założonej przez cały czas.

Zestawy naprawcze

Nawet jednak najbardziej zadbana proteza może w pewnym momencie ulec pęknięciu. Bardzo ważne jest wtedy to, by nie decydować się na szybkie klejenie przy użyciu zwykłego kleju.

Warto zdecydować się na specjalne zestawy naprawcze do protez. W sposób skuteczny sklejają one złamane protezy, a także są odporne na wszelkie przyszłe uszkodzenia czy chociażby działanie zmiennych temperatur. Tego typu zestawy pozwolą nam szybko uporać się z problemem, jednak nie pomogą w każdej sytuacji.

Jeżeli bowiem proteza została zniszczona w taki sposób, że niemożliwe jest jej własnoręcznie naprawianie, koniecznie musimy udać się do specjalisty, czyli protetyka, który będzie wiedział, co z nią zrobić.
Przedstawione wyżej sposoby pozwolą nam zachować trwałość protezy na dłużej. Okaże się ona również w pełni higieniczna, dzięki czemu nic nie będzie zagrażało naszemu zdrowiu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *