Dawca szpiku

Dawca szpiku, czyli kto?

Opublikowano: 16 października 2017

Ponad 60 proc. Polaków nie wie czym jest dawstwo szpiku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji DKMS. Aby zwiększyć świadomość społeczną organizacja przygotowała projekt edukacyjny, o wymownym tytule: „Naszpikuj się wiedzą”.

Na temat dawstwa szpiku narosło bardzo wiele mitów. Potwierdzają to badania Fundacji DKMS. Okazuje się, że 9 na 10 osób słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych, ale już ponad 60 proc. nie wie co to oznacza i na czym polega. Co trzeci badany jest przekonany, że chodzi o pobieranie szpiku poprzez punkcję kręgosłupa.

Jak jest naprawdę?

Szpik kostny pobiera się z talerza kości biodrowej. Podczas pobrania dawca jest oczywiście w narkozie. Do szpitala jest przyjmowany dzień przed pobraniem, pozostaje w nim maksymalnie trzy dni. Nie jest to związane z ryzykiem zabiegu lecz ewentualnymi powikłaniami po podaniu narkozy.

Od dawcy jest pobierany około litr mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera 5 proc. szpiku. W ciągu dwóch tygodni ten ubytek regeneruje się w organizmie bez szkody dla dawcy. Po pobraniu szpiku może wystąpić miejscowy ból, podobny do tego, jaki odczuwamy po stłuczeniu. Ból ustępuje samoistnie po kilku dniach.

W przypadku pobierania komórek macierzystych, procedura wygląda następująco: 5 dni przed pobraniem dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć liczbę komórek w krwi obwodowej. W tym czasie u dawcy mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania krew jest wyprowadzana z jednej ręki, przechodzi przez maszynę, która separuje komórki macierzyste i wraca do organizmu dawcy poprzez drugą rękę. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji.

Kto potrzebuje pomocy?

Nowotwory krwi atakują system krwionośny, szpik kostny, układ limfatyczny i krew. Leczenie polega na podawaniu chemioterapii i naświetlaniu, jeśli te terapie nie przynoszą efektu, jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep. Niestety tylko jedna trzecia pacjentów znajduje swojego genetycznego bliźniaka w rodzinie, pozostałym życie mogą uratować niespokrewnieni dawcy, dlatego im więcej osób zarejestruje się, jako potencjalni dawcy, tym bardziej rosną szanse osób chorych. Tkanki pacjenta i dawcy muszą wykazywać niemal 100 proc. zgodności.

Akcja „Naszpikuj się wiedzą”

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji DKMS oraz przypadający na 13 października Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku Kostnego stały się powodem do organizowania akcji edukacyjnej „Naszpikuj się wiedzą”. Na stronie Fundacji (www.dkms.pl) będą pojawiały się rozmowy z lekarzami, dawcami a także materiały eksperckie dotyczące oddawania szpiku kostnego i komórek macierzystych. Idea dawstwa będzie promowana również podczas wydarzeń sportowych w całej Polsce. Na stronie Fundacji znajdują się także niezbędne informacje na temat tego, jak zostać dawcą. Procedura rejestracji trwa około 3 miesięcy.

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *