Góra Kalwaria

Dariusz Zieliński – Góra Kalwaria i Wisła są jak “siostry”

Opublikowano: 12 czerwca 2017

Chciałbym, żeby Góra Kalwaria kojarzyła się z przyjaznym miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – i nie mówię tu tylko o miejscu do życia i pracy, lecz także do rekreacji w różnorodnej formie – mówi Dariusz Zieliński, burmistrz Góry Kalwarii. 

Na ile budżet gminy Góra Kalwaria pozwala na inwestycje związane z rozwojem turystyki?

– Na wydatki inwestycyjne przeznaczyliśmy ok. 13 proc. wartości tegorocznego budżetu. Choć potrzeby są większe niż nasze możliwości, staramy się sukcesywnie inwestować w działania z zakresu turystyki i promocji. W ostatnich latach dzięki pozyskanym dotacjom z UE i z MKiDN przeprowadziliśmy m.in. prace konserwatorskie i rewitalizacyjne na Zamku w Czersku. Przywrócone do życia zostały dwa zabytkowe obiekty w Górze Kalwarii – dawny Dom Żołnierza, w którym działa ośrodek kultury, oraz Pałac Biskupi – dzisiejsza biblioteka miejska wraz z Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Na ten rok dzięki środkom z Unii przewidujemy rewitalizację źródła św. Antoniego, przebudowę skweru oraz budowę dojścia do zamku. Powstaną też nowe trasy rowerowe.

Góra Kalwaria

Wielką tegoroczną inwestycją w gminie jest przebudowa skarpy wiślanej. Jak będzie wyglądało jej nowe oblicze?

– Park miejski, który powstanie w ramach rewitalizacji skarpy, będzie sprzyjał różnym formom wypoczynku: piknikom, spacerom i jeździe na rowerze. Zimą można tu będzie jeździć na nartach i na sankach. Przebudowa 8 ha to zbyt duże wyzwanie dla budżetu gminy, dlatego prace prowadzone są etapowo. Na ukończeniu jest budowa 400-metrowej ścieżki pieszo-rowerowej oraz muru oporowego wraz z odwodnieniem. Wkrótce przejdziemy do budowy części wypoczynkowo-rekreacyjnej, w tym obiektów małej architektury: altany ze stolikami, miejsca piknikowego, siłowni plenerowej, placów zabaw oraz pozostałych ścieżek, ławek i stojaków na rowery. Cała inwestycja nawiązuje do turystycznego zagospodarowania nadwiślańskiego Urzecza – unikatowego mikroregionu wzdłuż Wisły, w obrębie którego leży Góra Kalwaria.

W jaki sposób Góra Kalwaria włączy się w obchody Roku Wisły?

– Oprócz Zielonych Świątek na Urzeczu – naszej corocznej imprezy, organizowanej wspólnie z innymi gminami i fundacją Szerokie Wody, uczestniczymy w projekcie „Łączy nas Wisła” piaseczyńskiego WOPR-u. Ma on na celu opracowanie koncepcji zagospodarowania infrastruktury nadrzecznej Wisły na terenie powiatu piaseczyńskiego w 2017 r.

Kolejna inicjatywa to oficjalne rozpoczęcie obchodów Roku Rzeki Wisły 22 kwietnia, kiedy to zorganizowany został spływ kajakowy z Góry Kalwarii do Gassów, połączony z prezentacją gminy. Wśród organizowanych w naszej gminie imprez na Wiśle odbędą się też unikatowe zawody w narciarstwie wodnym o Puchar Wisły. Ponadto gmina czynnie promuje Rok Rzeki Wisły – wydaliśmy kilka publikacji, w tym kalendarz i mapkę, oraz wykonaliśmy filiżanki i inne gadżety, promujące Wisłę i Górę Kalwarię.

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

Fot. Karolina Rechnio (2), Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria (4)

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Talentiada
Kulturę sportu trzeba rozwijać od najmłodszych lat....
Przyjazna Polska
Trwa V edycja Programu „Przyjazna Polska”. Rozpoczął...
Złote Runo
Restauracja i hotel Złote Runo to wyśmienite miejsce do...
Rok Rzeki Wisły
Cieszymy się że nasza rzeka została uhonorowana przez Se...
Puławy
Puławy to miasto, które urzeka bogactwem kulturowym i pr...