Czym są obligacje?

Opublikowano: 26 września 2016

Czym są obligacjeInwestować można na różne sposoby różniące się prognozowanymi zyskami i ryzykiem – jedną z metod inwestycyjnych są również obligacje. Co warto wiedzieć na ich temat?

Obligacją nazywa się papier wartościowy, który emitowany jest w seriach. W obligacji emitent stwierdza, że jest dłużnikiem w stosunku do obligatariusza, czyli posiadacza obligacji i w stosunku do niego zobowiązuje się do spełnienia wskazanego świadczenia.

Emisja obligacji bazuje na przekazaniu kapitału przez inwestorów danej spółce. W porównaniu do akcji obligacje nie dają właścicielom tak szerokich uprawnień, między innymi nie jest to współwłasność czy możliwość otrzymania dywidendy.

Rodzaje obligacji ze względu na emitenta:

  • obligacje skarbowe (rządowe) – emitowane przez Skarb Państwa
  • obligacje komunalne, municypalne – emitowane przez samorządy terytorialne
  • obligacje podmiotów prawnych – obligacje przedsiębiorstw

W obligacje można inwestować poprzez ich zakup wtedy, gdy są one emitowane, lub też przez odkupienie ich wtedy, gdy jest taka możliwość. Również na obligacjach bazują instrumenty pochodne, które wykorzystują zmiany na rynku obligacji. Inwestycje tego rodzaju pozwalają na uzyskanie szybkiego i wysokiego zysku, niemniej jednak są bardziej ryzykowne.

Z gry na rynkach pochodnych można korzystać głównie u brokerów, na przykład w HighSky Brokers (highsky.pl), domu brokerskim, który specjalizuje się również w rynku Forex i udostępnia swoim klientom wygodną w obsłudze platformę transakcyjną.

Jak zarabiać na obligacjach?

Podobnie jak w przypadku innych metod inwestycyjnych, podstawowa jest wiedza. Obligacje to zwykle długoterminowa inwestycja, ponieważ ich wykup następuje zwykle po 1-5 latach w zależności od emitenta. Również różnią się one pod kątem prognozowanych zysków, niemniej jednak te mogą się zmieniać, na przykład ze względu na stopy procentowe, dług publiczny państwa, stan gospodarki, a to tylko część z szeregu czynników.

W przypadku inwestycji w instrumenty pochodne bazujące na obligacjach konieczne jest założenie konta u wybranego brokera. Można często zrobić to całkowicie przez internet i bez dodatkowych opłat.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Fundusze dłużne korporacyjne to jeden z bardzo i...