Chopin i jego Europa

Opublikowano: 6 sierpnia 2016

„Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego” to motto 12. edycji międzynarodowego FestiwaluChopin i jego Europa”.

To kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką najbliższych mu kompozytorów: Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca, jak również podążanie śladami różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Stanisław Leszczyński.

Usłyszeć będzie można ulubione chopinowskie gatunki muzyczne: operę, pieśń, koncert, muzykę kameralną, popularne w XIX stuleciu opracowania, parafrazy i wariacje na tematy najbardziej znanych dzieł epoki.

To także odważne a zarazem ryzykowne – a przez to i prowokacyjne – transformacje arcydzieł chopinowskich na inny rodzaj brzmienia. Wszystko to w mistrzowskich wykonaniach zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych. Festiwal to bogactwo różnorodnych stylów wykonawczych – zwłaszcza muzyki Chopina, która zabrzmi w interpretacji laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego.

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się kompletne wykonanie opery „I Capuleti e i Montecchi” Vincenzo Belliniego na instrumentach historycznych przez zespół Europa Galante, przedstawiony zostanie także „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego – pierwsze w Polsce wykonanie szlagieru operowego w wersji sporządzonej przez Vincenzo Gambaro na zespół instrumentów dętych, uznanego przez Rossiniego za wersję lepszą od oryginału. Będzie też można wysłuchać preludiów Chopina w wersji na orkiestrę symfoniczną w opracowaniu Jeana Françaix z 1967 r.

Zaplanowano też nocne Recitale Chopinowskie na instrumencie z XIX wieku, które zostaną zaprezentowane publiczności przed sercem kompozytora w warszawskiej Bazylice św. Krzyża. Wykonane będzie tam „Requiem” Gaetano Donizettiego – dzieło, które zostało napisane na uroczystości żałobne Belliniego.

Festiwal „Chopin i jego Europa” to tradycyjnie wielkie wykonawstwo. Jest to bogaty, nadzwyczajny program z udziałem światowej elity pianistycznej. Nadzwyczajne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne.

To także wykonawstwo historyczne, m.in. legendarny zespół Europa Galante Fabio Biondiego i Collegium 1704 Vaclava Luksa. Również muzyka polska znana i nieznana – obok Chopina usłyszymy m.in. Feliksa Dobrzyńskiego, Stanisława Moniuszkę, Ludomira Różyckiego czy Andrzeja Panufnika. „Chopin i jego Europa” to festiwal, który na stałe wpisał się do kalendarza warszawskich sierpniowych wydarzeń muzycznych.

Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Chopin i jego Europa
Z podtytułem „Tak daleko, tak blisko…”  właśnie rozp...
Chopin i jego Europa
W drugiej połowie sierpnia, jak co roku o tej porze,...
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”,...