Chiński Nowy Rok, czyli największa okresowa migracja na naszej planecie

Opublikowano: 15 lutego 2018

Chiński Nowy Rok obchodzi 1,3 mld Chińczyków z Chin kontynentalnych i 60 mln z innych krajów. 16 lutego powitają oni Nowy Rok, który zgodnie z kalendarzem księżycowym, najstarszym kalendarzem używanym od II wieku p.n.e., będzie rokiem Ziemistego Psa.

Kalendarz księżycowy dzieli rok na 12 miesięcy, siedem razy w ciągu 19-letniego cyklu dodaje się jeden miesiąc. Miesiące – tak jak lata – noszą nazwy zwierząt. Chiński Nowy Rok jest datą ruchomą przypadającą na styczeń bądź luty. Obecnie kończący się rok Ognistego Koguta.

Chińczycy witają Nowy rok, nazywany też Świętem Wiosny, petardami, rakietami, hucznymi, kolorowymi pochodami, tańcami smoka i lwa.

Nowy Rok to też nadzieja, dlatego jedna z chińskich tradycji mówi, że przed nadejściem nowego należy dokładnie wysprzątać całe domostwo, aby pozbyć się pozostałości po starym roku. Chińczycy są bardzo przesądnym narodem, stąd wróżby są elementem noworocznej tradycji. Rok Psa ma być pomyślny dla sprawiedliwości i równości, gdyż pies uważany jest za wyjątkowo dobry znak – cechują go uczciwość, oddanie i lojalność.

Nowy Rok jest bardzo głośnym i barwnym świętem, swoim rozmachem porównywalnym z naszym Bożym Narodzeniem.

W miastach rozwieszane są czerwone papierowe latarnie, a na drzwiach domów na czerwonym tle wypisywane są złotymi literami życzenia noworoczne. Dominującym kolorem obchodów jest czerwień, gdyż w chińskiej kulturze uważa się ją za kolor szczęścia. Po bogatym w rozmaite potrawy posiłku starsi domownicy zasiadają do Madżonga – starej chińskiej gry składającej się ze 144 kamieni przypominających domino. W tym czasie dzieci wychodzą na ulice, aby robić hałas petardami czy gongami, co według wierzeń ma odgonić złe duchy.

Nowy Rok witany z rodziną

Najważniejsze jest jednak spotkanie z rodziną i wielkie ucztowanie, podczas którego zjada się miliardy noworocznych pierożków Jiaozi. Serwuje się też okrągłe ciastka ryżowe oraz rybę – symbol bogactwa. Jest to bardzo rodzinne święto, które należy spędzać w miejscu, z którego się pochodzi. Z tego powodu to huczne święto jest też największą okresową wędrówką ludzi na ziemi.

Wiele biur podróży i organizatorów wycieczek nie poleca odwiedzania Chin w tym okresie.

W tej gigantycznej logistycznej operacji weźmie udział prawie półtora miliarda ludzi, a koleje zaplanowały dwa miliardy przejazdów. Podstawiono 300 dodatkowych pociągów oraz ponad 700 tys. autokarów i busów. Przed świętem na dworcach panuje kompletny chaos, ludzie praktycznie biją się o bilety. Ponieważ Chiny posiadają bardzo dobrze rozwiniętą sieć szybkich kolei, to ona jest najczęściej wybieranym środkiem lokomocji, między innymi z powodu dużych odległości do pokonania. Samochodów w Chinach nie brakuje, ale nie każdy z danej prowincji ma możliwość wjazdu do innej, ponieważ pojazdy niezarejestrowane w Pekinie nie mają prawa wjazdu do stolicy.

Co świętowanie Nowego Roku przez Chińczyków oznacza dla ich kontrahentów

Jeżeli prowadzimy biznes z Chińczykami, należy pamiętać, że tegoroczne święto przypada na okres 15–21 lutego i są to dni ustawowo wolne. Wszystkie urzędy są w tym czasie zamknięte, a co za tym idzie – również prywatne firmy nie pracują. Dlatego nie powinny nas dziwić nieodbierane telefony czy maile pozostawione bez odpowiedzi. Nie jest to też dobry okres na wizyty turystyczne. Ceny biletów lotniczych i pobytów w hotelu wzrastają, restauracje są przepełnione, muzea często są zamknięte.

Święto Latarni i powrót do normalności

Obchody Nowego Roku trwają od dwóch tygodni nawet do miesiąca. Kończy je Święto Latarni. Uroczystości zaczynają się 13. dnia Nowego Roku. Ulice są wówczas przyozdabiane zdobionymi papierowymi latarniami, które przybierają różne kształty. Odbywają się pochody, a tradycyjnym daniem spożywanym w trakcie uroczystości są ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem. Tradycją jest też wręczanie sobie prezentów, ale nie tak kosztownych jak u nas. Najczęściej są to owoce czy ciastka, zaś dzieci dostają czerwone koperty z pieniędzmi.

Mateusz Arwaniti – Sierański

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
choinka
Choinka to symbol nowego życia, nadziei i odrodzenia...
Bitcoin
Popularnym pytaniem wśród zwolenników kryptowalut i inwestor...
Nowy Jedwabny Szlak
Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została przedstawiona w 2...
import towarów z Chin
Polacy, podobnie jak inni Europejczycy, coraz częściej decyd...
Znaczenie imion
Na co zwracamy uwagę, wybierając imię dla dziecka? N...