błędy osób prowadzących spółkę

6 najczęstszych błędów osób prowadzących spółkę z o.o.

Opublikowano: 9 marca 2017

Zarządzając spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nie sposób ustrzec się przed popełnianiem błędów. Choć wielu potknięć nie sposób uniknąć, inne z powodzeniem można wyeliminować… ucząc się na doświadczeniach innych przedsiębiorców. Jakie są błędy osób prowadzących spółkę?

Dziś podpowiemy, jakie są najczęstsze błędy, popełniane przez osoby, prowadzące spółkę z o.o.

Prowadzenie własnego biznesu – bez względu na formę prawną działalności – rządzi się podobnymi regułami. Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością warto jednak dokładnie poznać „zasady jej funkcjonowania”. Po to, aby uniknąć najczęstszych błędów. A te mogą mieć wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje.

Przypadkowe przelewy

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może w dowolny sposób przesyłać pieniądze pomiędzy firmowym i prywatnym rachunkiem bankowym. W przypadku spółki z o. o. sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej.

W przypadku spółki z o. o. każdy przelew wychodzący i przychodzący musi być odpowiednio udokumentowany. Spontaniczne transakcje będą skutkować bałaganem i problemami księgowo-podatkowymi –  twierdzi Przemysław Boruch z grupy consultingowej McCarthy & Taggart Group.

Wykorzystywanie środków z kapitału zakładowego

Powszechnym błędem jest również używanie pieniędzy, stanowiących kapitał zakładowy spółki do wypłacania wynagrodzenia wspólnikom. Zgodnie z zasadą nienaruszalności kapitału zakładowego środki te nie mogą być przeznaczone na wypłatę na rzecz wspólników. Bez względu na to, czy będzie to wypłata wynagrodzenia czy opłata za usługi.

Odpowiednio prowadzona księga udziałów i księga protokołów

Nieprawidłowości w zakresie prowadzenia księgi udziałów i księgi protokołów mogą „zemścić się” na wspólnikach zwłaszcza w przypadku ich konfliktu lub poważnych nieporozumień. Odpowiednie prowadzenie ksiąg może więc zapobiec wielu nieprzyjemnym konsekwencjom.

Błędne zwoływanie Zgromadzeń Wspólników

Nieprawidłowości w zakresie zwoływania Zgromadzeń Wspólników mogą wynikać z braku odpowiedniej uchwały zarządu, niekompletnych zawiadomień wspólników czy wysyłaniu zaproszeń pocztą elektroniczną.

Brak oznaczeń na stronach internetowych i na oficjalnych dokumentach

Obowiązkiem spółki, która działa publicznie w obrocie gospodarczym jest posługiwanie się określonymi oznaczeniami. Dotyczy to zwłaszcza stron internetowych oraz oficjalnych dokumentów. Jakie informacje powinny się na nich znaleźć? Poza pełną nazwą spółki powinien być to adres, oznaczenie sądu rejestrowego wraz z numerem KRS, numer NIP, a także informacja na temat wysokości kapitału zakładowego.

Co ważne, brak stosownych oznaczeń może skutkować grzywną dla członków zarządu. Warto więc zadbać o tę kwestię jeszcze zanim poniesiesz finansowe konsekwencje swojego niedopatrzenia.

Umowa spółki z członkiem zarządu

Zdarza się, że członek zarządu podpisuje umowy pomiędzy samym sobą a spółką. To duży błąd. Jego konsekwencją może być unieważnienie czynności.

Aby podpisanie takiej umowy było możliwe, niezbędne jest powołanie pełnomocnika, który będzie reprezentował spółkę.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Biuro serwisowane
Wiele firm nie korzysta z własnej przestrzeni biurowej, ale...