Menu
 • Menu
  Alkomaty

  Alkomaty – jaki wybrać?

  Jaki alkomat wybrać? To podstawowe pytanie jakie pojawia się w trakcie zakupu alkomatu. Na rynku jest ogromna ilość alkomatów jak również ich producentów. Rozbieżność cenowa, różne rodzaje sensorów w alkomatach, programy kalibracji, gwarancja.

  Ilość informacji jakie musi przyswoić kupujący alkomat jest naprawdę pokaźna. Oto kilka praktycznych porad oraz gotowych rozwiązań które ułatwią Państwu zakup odpowiedniego urządzenia.

  Na rynku występują dwa główne rodzaje alkomatów. Te wyposażone w sensor elektrochemiczny oraz alkomaty półprzewodnikowe. Pierwsze z nich to urządzenia nowocześniejsze, wykorzystujące przy pomiarze reakcje chemiczne – przekształcają one etanol na kwas octowy który uwalniając elektrony powoduje wyładowania elektryczne. Wysokość napięcia elektronów na potencjometrze stanowi o natężeniu alkoholu w otrzymanej próbce.

  Wyniki otrzymywane tym sposobem są bardzo dokładne, dodatkowym atutem jest niski wpływ czynników dodatkowych typu palenie tytoniu lub jedzenie na wynik końcowy. Istnieją różne generacje tych sensorów. Podstawowy znajdziecie Państwo w alkomacie Alkohit x3 oraz x5 , bardziej zaawansowane są użyte w alkomatach Alkohit x10 oraz x50 i wyższych. Im nowocześniejszy sensor tym dokładniejsze wyniki.

  Alkomaty

  Drugim typem alkomatów są alkomaty półprzewodnikowe. W tym przypadku wynikiem pomiaru jest utlenianie się etanolu bezpośrednio na elektrodzie, co powoduje wzrost przepływu prądu na przewodniku. Jest to rozwiązanie prostsze, w którym na prawidłowy wynik wpływa więcej czynników zewnętrznych. Nie polecamy tych alkomatów osobom palącym tytoń. Przykładowym alkomatem półprzewodnikowym jest alkomat DAT Simple. Zaletą tych alkomatów jest zdecydowanie niższa cena.

  Alkomaty

  Przed zakupem powinniśmy sobie zadać pytanie w jaki sposób zamierzamy korzystać z alkomatu. Wyróżnimy trzy najważniejsze. Pierwszym jest częstotliwość pomiarów, drugim – bardziej osobistym jest palenie papierosów, trzecim czy alkomat ma służyć celom prywatnym czy komercyjnym.

  Osobom niepalącym oraz korzystającym z alkomatu sporadycznie polecimy alkomat półprzewodnikowy. W głównej mierze ze względów ekonomicznych oraz braku ryzyka zakłócenia wyników przez wydychane drobinki związane z paleniem tytoniu. Taki alkomat wymaga od nas więcej uwagi, gdyż wynik nie zostanie zniekształcony przez np. posiłek.

  Nie można również wykonywać pomiarów krótko po spożyciu alkoholu. Należy odczekać od spożywania (napojów, posiłku itp.) przynajmniej 30 minut, nie tylko ze względu na błąd pomiaru lecz również na fakt, iż sensor półprzewodnikowy jest łatwiej rozkalibrować. Alkomat półprzewodnikowy jest tym samym alkomatem dla osób cierpliwych, nie palących. Nie nadaje się do użytku komercyjnego lub rozrywki (np. podczas imprezy badając wiele osób w niedługim czasie). Dla osób mogących zaakceptować taki stan rzeczy polecamy alkomat SIMPLE DAT. Ceny alkomatów półprzewodnikowych wahają się od 70 do 250 zł.

  Dla osób palących oraz mniej cierpliwych, wymagających od alkomatu szybkiej gotowości do pomiaru polecamy alkomaty Alkohit x3 oraz x5. Są to elektrochemiki z sensorami 2 generacji, podające dokładne pomiary zachowując zasadę – badanie minimum 15 minut po spożyciu. Działanie tego typu alkomatu, jak już wspominaliśmy jest na zasadzie reakcji elektrochemicznych.

  Posiadają też bardzo dobry współczynnik jakości sensora oraz urządzenia do ceny. Proponowane przez nas Alkohit x3 oraz Alkohit x5 mieszczą się w przedziale 300-400 zł ze względu na wysoką jakość wykonania, gwarancję oraz program darmowych kalibracji.

  Osoby nie szukające kompromisów, oczekujących od alkomatu szybkiego i konkretnego pomiaru oraz osoby wykorzystujące te urządzenia w celach komercyjnych powinny zainteresować się przede wszystkim alkomatami elektrochemicznymi z górnej półki, a więc tymi wyposażonymi w najnowsze sensory elektrochemiczne. Idealnym rozwiązaniem jest Alkohit x10 wyposażonym w najnowszy sensor oraz alkomaty Alkohit x50 oraz Alkohit x100 posiadający funkcję pomiaru pasywnego.

  Pomiar pasywny, czyli inaczej możliwość przeprowadzenia badania bez konieczności dmuchania w ustnik jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli firm transportowych, budowlanych itp., w których nietrzeźwy pracownik może być ogromnym problemem dla pracodawcy. Pomiar taki pozwala na szybkie przebadanie dużej ilości osób bez konieczności zmiany ustnika higienicznego. W zestawach bowiem posiadają ustniki stożkowe. Wystarczy przejść trzymając alkomat w pobliżu ust aby wykryć czy osoby badane mają alkohol w wydychanym powietrzu (dotyczy Alkohit x50 oraz x100).

  Alkomaty te posiadają również szereg nieocenionych zalet. Są szybkie, co oznacza że możliwość pomiaru następuje w bardzo krótkim czasie po włączeniu urządzenia, a czas pomiaru to zaledwie 1-2 sekundy dmuchania co w przeciwieństwie do tańszych alkomatów, które pomiar wykonują około 15 sekund jest bardzo wygodne. Alkomaty te pokazują również najbardziej dokładne wyniki pomiarów.

  Alkomaty

  Przy wyborze alkomatu warto również przyjrzeć się bliżej wymaganym czynnościom serwisowym. Otóż nie wystarczy jedynie alkomat zakupić, lecz odpowiednio o niego dbać aby pokazywał prawidłowe wyniki. Również, jak w każdym urządzeniu elektronicznym, bardzo ważna jest gwarancja.

  Kalibracja – gdyż tak fachowo nazywa się serwisowanie alkomatu, polega na kalibrowaniu procesu pomiarowego tak aby wyniki pomiarowe były odpowiednio interpretowane przez procesory obliczeniowe. Rozkalibrowanie alkomatu prowadzi do przekłamań wyniku. W zależności od sensora kalibracji należy dokonywać co około pół roku lub co 200-250 pomiarów.

  Warto zwrócić uwagę na to co producent lub sprzedawca alkomatu oferuje w pakiecie przy sprzedaży urządzenia. Dystrybutorzy produktów Alkohit mają możliwość zapewnienia systemu kalibracji, dzięki czemu klient może dostarczyć do punktu sprzedaży urządzenie i odebrać je skalibrowany przez 3 lata od sprzedaży w systemie co pół roku nieodpłatnie. Również gwarancja na urządzenie jest bardzo ważna. W przypadku oferowanych alkomatów elektrochemicznych Alkohit jest to aż 6 lat na urządzenia Alkohit x10, x50 oraz x100.

  Jest to najlepsza tego typu oferta na rynku. Świadczy to między innymi o jakości urządzeń. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych żaden producent nie gwarantuje tego typu usług. Alkomaty półprzewodnikowe można jednak kalibrować na własną rękę, co pozwoli na utrzymanie ich wyników na prawidłowym poziomie.

  Podsumowując. Każdy zainteresowany zakupem alkomatu powinien przede wszystkim zadać sobie pytanie o jego przeznaczeniu. Warto rozważyć zakup lepszego alkomatu w przypadku, gdy potrzebujemy pewności oraz wygody użytkowania. Alkomat półprzewodnikowy ma sens jako urządzenie budżetowe, przeznaczone do zastosowań osobistych, najlepiej dla osoby niepalącej.

  Elektrochemiczne alkomaty zaś posiadają więcej zalet, są dokładniejsze oraz posiadają usługi około sprzedażowe- lepszą gwarancję oraz możliwość darmowych kalibracji. Nasza redakcja stawia na te drugie – czyli alkomaty elektrochemiczne. Poniżej w dużym uproszczeniu nasze rynkowe typy w kategoriach wyboru opisanych w artykule:

  • Osoby niepalące, korzystające z urządzenia sporadycznie : DAT SIMPLE
  • Osoby korzystające z alkomatu częściej, wymagające dokładnych wyników : Alkohit x5
  • Firmy oraz osoby nie szukające kompromisów: Alkohit x50

  Udostępnij

  Jedna odpowiedź do “Alkomaty – jaki wybrać?”

  1. Adam napisał(a):

   Jak alkomat to tylko z sensorem elektrochemicznym. Mam tego alkohita x5 i faktycznie jest dosyć szybki i wygodny w użyciu. Wybór alkomatu jest prosty – musi być precyzyjny, bo przecież często ów brak precyzji może nas drogo kosztować.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *