Kairouan

Kierunek Kairouan – miasto meczetów i dywanów

Opublikowano: 7 lipca 2017

Kairouan to tunezyjskie miasto, które zajmuje wysoką pozycję wśród ważnych dla islamu miejsc. To właśnie w nim znajdują się liczne muzułmańskie świątynie, na czele z Wielkim Meczetem oraz meczetem Zawija Sidi Sahab, zwanym też Meczetem Cyrulika.

Wielki Meczet oraz Meczet Cyrulika to dzieła architektury, które przykują uwagę każdego odwiedzającego. Wielu z nich patrzy na nie, nie wiedząc tak naprawdę, co kryją w sobie te budowle.

Styl obu „przywędrował” do Tunezji wraz z Maurami. Jego częścią są drewniane, masywne drzwi i równie solidne metalowe okucia. Duża część obu świątyń jest wyłożona kaflami – tzw. arabeskami. Są one ręcznie malowane i wypalane w piecu, przez co bardzo wytrzymałe.

Kairouan

Kto choć raz widział arabeski, na pewno zwrócił uwagę na znajdujące się na nich zdobienia.

Nie przedstawiają one ani ludzi, ani zwierząt, bowiem naczelna zasad islamu mówi, że nie wolno malować niczego, co ma duszę. Dlatego też arabskie kafle przedstawiają ornamenty roślinne bądź figury geometryczne.

Produkcja kafli w dzisiejszych czasach, kiedy do dyspozycji są odlewy, wydaje się nie być trudna. Trzeba jednak pamiętać, że te w wiekowych meczetach robiono w czasach, kiedy takich udogodnień nie było. Arabeski malowano wtedy ręcznie. W konsekwencji malunek na każdym z nich jest do siebie podobny, ale nigdy nie identyczny. Nie było to możliwe, ponieważ ludzka ręka jest zbyt ułomna, żeby stworzyć dwie takie same rzeczy.

Kairouan

Bardzo ważna jest ich kolorystyka, składająca się z trzech barw, z których każda symbolizuje coś innego.

Zieleń to kolor islamu, niebieski symbol wody, żółty zaś piasku. Arabeski doskonale sprawdzają się w miejscach, w których panuje duży ruch, są więc i dziś doskonałym rozwiązaniem do zastosowania w korytarzach, łazienkach i kuchniach.

Kairouan

Kairouan to też miasto dywanów.

Mimo że nie ma tam ani jednej ich fabryki, uznawane jest za stolicę tych tkanych dzieł sztuki. Powstają one niemal w każdym domu, jednak nie oznacza to, że wszystkie mają wysokość jakość i mogą trafić do domu każdego z nas. O tym decyduje państwowy urząd, który certyfikuje dywany i dopuszcza je do obrotu. Aby tak się stało, muszą one spełnić szereg restrykcyjnych wymogów, dotyczących m.in. gramatury, ilości węzłów i wzornictwa. Potem otrzymują tzw. paszport, z którym mogą ruszyć na podbój świata.

Kairouan

Będąc w Kairounie, koniecznie trzeba zajrzeć na tamtejszą medinę. Białe budynki z niebieskimi elementami i wąskie urokliwe uliczki przypominają Grecję. Zagubienie się tam w trzydziestokilkustopniowym upale na pewno spowoduje, że każdy poczuje wakacyjny klimat. Po drodze rzecz jasna trzeba zaopatrzyć się w pamiątki na tamtejszym targowisku, aby poza wspomnieniami przez cały rok przypominały o pobycie w Tunezji.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
koloseum w El Jem
Tunezja to nie tylko biały piasek na plażach i turkusowa...
Tunezja
Djerba to największa tunezyjska wyspa. Ku uciesze turyst...