Cały teatr na naszej głowie

Cały teatr na naszej głowie – wystawa godna polecenia

Opublikowano: 4 lipca 2017

„Cały teatr na naszej głowie” to trzecia wystawa modowa, zorganizowana w Galerii Opera przez Teatr Wielki Operę Narodową w Warszawie. Wcześniej podziwialiśmy ekspozycje „Opera Haute Couture” i „Opera od stóp do stóp”, czyli piękne kostiumy i artystycznie wykonane buty. W tym sezonie postawiono na nakrycia głowy.

Występowały w nich największe gwiazdy sceny operowej m.in. w: „Onieginie” Mariusza Trelińskiego, „Ignorancie i szaleńcu” Krzysztofa Warlikowskiego, „Halce” Marii Fołtyn, „Strasznym dworze” Davida Pountneya, „Czarodziejskim flecie” Achima Freyera, „Zmierzchu bogów” Augusta Everdinga, „Carmen” Lecha Majewskiego czy „Kawalerze srebrnej róży” Piera Luigi Pizziego.

Cały teatr na naszej głowie

Znaleźć tam można wiele rodzajów nakryć głowy z różnych epok. Wymyślne, przerażające maski, ekstrawaganckie peruki, które przypominają torty, kapelusze weselne z wytwornych piór czy futra. Hitami są ponad metrowy w swojej średnicy kapelusz ze spektaklu „Madame Butterfly”, tytułowa maska króla myszy z „Dziadka do orzechów”, czy wianek Matki ze spektaklu „Pejzaż nocą”.

Cały teatr na naszej głowie

Nakrycia są bardzo zróżnicowane w zależności od epoki i pozycji społecznej, inne dla żołnierza, królowej czy dwórki. W pracowniach modniarskich z niezwykłą precyzją i profesjonalizmem wykonywane są one z różnorakich materiałów, takich jak, welur, jedwab, filc, złota lama, biżuteria, pióra, a nawet słoma. Wszystkie wyszły spod ręki takich projektantów jak m.in. Hanna Bakuła, Joanna Klimas, Gosia Baczyńska, Andrzej Kreütz-Majewski, Axel Aust, Zofia de Ines, Boris Kudlička, Marie-Jeanne Lecca czy Jacques Reynaud. Do tej pory te niezwykłe artystyczne dzieła sztuki rzemieślniczej można było podziwiać tylko na scenie, teraz można zrobić z bliska.

Cały teatr na naszej głowie

Warto dodać, że zwykle do jednej opery powstaje od osiemdziesięciu do dwustu nakryć głowy. Są to eleganckie cylindry, meloniki i szapoklaki, bogato zdobione kokoszniki, wianki, kornety, welony. Jak więc łatwo zgadnąć, w Galerii Opera jest co podziwiać.

Tekst Anna Arwaniti

Fot. Wojciech Duszenko

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sinfonia Varsovia
23 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie od...
Plakat Tosca
W sobotę 23 lutego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Wa...
Rok Moniuszki Plakat
Otwieramy nowy rozdział jubileuszowy – rok 2019 został ustan...
Teatr Tańca Izadory Weiss - Eurydyka - fot. Marcin Łabuz
Biały Teatr Tańca, który stworzyła jesienią...
Manru - opera Paderewskiego - w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Po prawie 120 latach od światowej prapremiery jedyna opera w...