Przedstawienie baletowe

Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź – magiczna scena w Poznaniu

Opublikowano: 28 czerwca 2018

Rozwój dziecięcych talentów, kreowanie zachwycających spektakli oglądanych przez tysiące widzów, pobudzanie aktywności kulturalnej Poznania i całego kraju. Budowa własnego Teatru Cortiqué. To właśnie wyróżnia Szkołę Baletową Anny Niedźwiedź.

Innowacja

Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź to miejsce wyjątkowe. Dowody? Zacznijmy od innowacyjnego pomysłu na edukację artystyczną.  W tej poznańskiej placówce codzienna praca uczniów (na salach baletowych i akrobatycznych) połączona jest z występami na najznamienitszych scenach teatralnych w całej Polsce (m.in. Teatr Wielki w Poznaniu, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach, Opera Nova w Bydgoszczy).

Uczniowie prezentują szerokiej publiczności oryginalne, w pełni autorskie spektakle, które kreuje i reżyseruje Anna Niedźwiedź, zaś muzykę do nich tworzy Gabriel Kaczmarek. Widowiska te cieszą się ogromną popularnością (spektakl „Alicja w Krainie Czarów” obejrzało do tej pory ponad 25 tys. widzów), a występujący w nich uczniowie zdobywają nie tylko gromkie oklaski, ale przede wszystkim bezcenną praktykę sceniczną.

Okazji do kolekcjonowania wykonawczych doświadczeń jest jeszcze więcej, ponieważ Szkoła powołała do życia własny teatr – Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź.  

Placówka ta jest jedyną w Polsce szkołą baletową posiadająca profesjonalną scenę i dzięki czemu przypomina najlepsze amerykańskie instytucje edukacyjne i zaskakuje  swoją szeroką działalnością.

Uczy nie tylko tańca klasycznego, ale także akrobatyki, fascynującej sztuki contortion, gry na instrumentach, śpiewu czy literatury! Posiada własną pracownię krawiecką, w której powstają fantazyjne spektaklowe kostiumy oraz prowadzi projekt edukacyjny „Odkryj świat sceny!”, w ramach którego odwiedza wielkopolskie szkoły i opowiada o magii tańca. Poznajmy bliżej działalność tej niezwykłej instytucji!

Spektakle

Spektakle zachwycają widzów bez względu na wiek. Magnetyzują energetyczną choreografią, uwodzą warstwą plastyczną, wzruszają dzięki niezwykłej narracji i dźwiękom. Widowiska są w pełni profesjonalne, realizowane przy współpracy orkiestry, zawodowych wykonawców, profesjonalnych scenografów i charakteryzatorów oraz wystawiane na prestiżowych scenach teatrów, oper, festiwali w całej Polsce (m.in. podczas Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego czy Lądeckiego Lata Baletowego).

Do najważniejszych tytułów autorstwa duetu Niedźwiedź-Kaczmarek należą „Alicja w Krainie Czarów”, „Królowa Śniegu”, „Naturalion ku Słońcu”. Bilety na przedstawienia znikają niekiedy w przeciągu ośmiu godzin.

– Większość naszych artystów stanowią adepci artystycznych dziedzin, którzy podczas widowisk prezentują swoje talenty przed publicznością złożoną także w dużej mierze z młodych ludzi. Tworzymy widowiska o wielopoziomowej narracji, które są atrakcyjne zarówno dla stałych bywalców oper i teatrów o wysokich kompetencjach odbiorczych, jak i dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z teatrem. – mówi Gabriel Kaczmarek, kompozytor spektaklowej muzyki.

Niezapomniane dźwięki

Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź powołała do życia także Fundację Artystyczno-Edukacyjną Anny Niedźwiedź, dzięki której udało się zgromadzić fundusze na nagranie muzyki ze spektaklu „Królowa Śniegu”.

– Nagranie było ważne, gdyż bez niego przy tak monumentalnej obsadzie wyjazdy do innych miast w kraju i za granicą są niemożliwe. A płyta sama w sobie jest uwiecznieniem pracy niezwykłych młodych oraz doświadczonych artystów m.in. 12-letniego Józka Biegańskiego, Renaty Dobkowskiej, Elizy Kierepki, Magdaleny Stefaniak, Izabeli Tarasiuk, Jessiki Musielskiej, Tomka Raczkiewicza, Marcina Hermana, orkiestry Sinfonietta Polonia, chóru Cantanti oraz dziecięcego chóru z PSCh Jerzego Kurczewskiego. Razem siedemdziesięciu pięciu muzyków. Pragniemy pokazać, że w rodzimej kulturze powstają dzieła wyjątkowe, łączące talenty niezwykłych wykonawców, tak silnie oddziałujące na publiczność, że każdy spektakl kończy się owacją na stojąco. Chcemy podzielić się pięknym doświadczeniem i opowieścią, która twórców i wykonawców napawa dumą, za każdym razem do głębi poruszając widownię Teatru Wielkiego w Poznaniu – komentuje Gabriel Kaczmarek.

Teatr Cortiqué

Impuls do podjęcia decyzji o powstaniu Teatru wypłynął od samych widzów, którzy wielokrotnie pytali o nasze dalsze, sceniczne plany, podkreślając piękno oglądanych spektakli – komentuje Anna Niedźwiedź – Jest to także spełnienie wizji szkoły oraz moich planów i marzeń o jej edukacyjno-artystycznym rozkwicie. To ogromna szansa dla uczniów, którzy zyskują możliwość budowania własnej tożsamości artystycznej oraz jeszcze szerszy dostęp do praktyk scenicznych, które stanowią dziś fundament kształcenia zawodowych wykonawców.

Powstanie Teatru umożliwiło realizowanie spektakli z rozbudowanymi elementami akrobatycznymi, co do tej pory było utrudnione ze względu na niedostosowanie przestrzeni scenicznych do m.in. ewolucji powietrznych, które reżyserka spektakli wyjątkowo ceni. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zaprosić Państwa do wizyty w tej niezwykłej placówce. Artystyczny świat czeka.


Profesjonalne nagłośnienie – pozytywny klimat miejsca

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
Szalone Nożyczki
Na deskach  Sceny Relax , zagościła kultowa komedia kryminal...